Türkiye'nin IRCd ve LaMeR Forumu Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
Tags
darbe ircgörünmezlikkodu ortaminda nickgizleme moduna sanal görünmezlikkodu ircgörünmeznick sanaldarbe sanaldarbecom girmek irckodları görünmezlik irc

İRC ORTAMINDA GÖRÜNMEZLİK MODUNA GİRMEK
Lamer
#1
İnternetin bu denli yaygınlaştığı günümüzde, IRC ile tanışmayanımız pek yok gibi. Hemen herkesin Internet Cafe'de kahve yudumlarken veya en iyi arkadaşının PC'sinden internete bağlandığında edindiği bir Chat tecrübesi var...
IRC ortamına ilk kez giren biri, sokakta yüz yüze asla karşılaşamayacağı bir sürü insanla iletişim kurabilmenin keyfini yaşar. Sohbet odalarında tanıştığı kişilerle kimi zaman şakalaşır, kimi zaman "geyik yapar", kimi zaman derin tartışmalara girer, kimi zaman dertleşir.
Bir kısım kullanıcı IRC ortamının sadece sohbet kısmıyla yetinmeyi yeğlerken, bazıları da soru sormaya başlarlar. Sohbetin yanı sıra, IRC'nin nasıl işlediği, sohbetin dışında neler yapılabileceği gibi teknik konulara merak salarlar.
Bu yazıda, IRC'nin teknik yönünü merak eden kullanıcılara bir başlangıç noktası teşkil edebilecek bazı temel bilgilere değindik. Kullanıcılar ve kanallar arasında sorunsuzca sohbet edebilmek için birkaç komut bilmek yeterlidir, ancak sistemi ve işleyişini merak eden kullanıcılar bu kadarıyla tatmin olmayacaklardır.
IRC ortamının teknik kısmına dayalı, "az bilinen" temel komutları, şunlardır:
/dns KOMUTU
Bu mIRC komutu; Nick, IP ve Domain isimlerini birbirine çevirmeye yarar. Üç formatı vardır:
·
/dns NICKNAME formatını kullanarak, Nick'ini bildiğiniz bir kullanıcının IP veya Domain adresini öğrenebilirsiniz. Hangisini tespit edeceğiniz kullanıcının mIRC ayarlarına bağlıdır; ancak Domain ve IP adreslerini birbirine çevirmek çok kolay olduğu (ve genelde ikisi de birbirinin yerini tutabileceği) için bu büyük bir sorun teşkil etmez.
Mesela "/dns WhiteSaint" yazdığınızda, "194.242.74.130" veya "dialup03.fornet.com" formundaki adresiyle karşılaşırsınız. ·
/dns IP formatını kullanarak, IP'sini bildiğiniz bir kullanıcının Domain adresini öğrenebilirsiniz.
Mesela "/dns 194.242.74.130" yazarak, "dialup03.fornet.com" formundaki Domain karşılığını öğrenebilirsiniz. ·
/dns DOMAIN formatını kullanarak, Domain'ini bildiğiniz bir kullanıcının IP adresini öğrenebilirsiniz. Mesela "/dns dialup03.fornet.com" yazarak, "194.242.74.130" formundaki IP karşılığını öğrenebilirsiniz.
/finger KOMUTU
Bu mIRC komutu ile, Unix tabanlı bir Proxy veya Network üzernde bulunan IRC kullanıcıları hakkında, sistemin özelliğine göre E-mail adresi, server adresi, bulunduğu yer gibi bilgileri elde edebilirsiniz. Dört formatı vardır:
·
/finger NICKNAME formatı, Nick'ini bildiğiniz kişiler için kullanılır. ·
/finger IP formatı, IP adresini bildiğiniz kişiler için kullanılır. ·
/finger DOMAIN formatı, Domain adresini bildiğiniz kişiler için kullanılır. ·
/finger E-mail formatı, E-mail adresini bildiğiniz kişiler için kullanılır. Burada kullanıcının mIRC'e yazmış olduğu (ve sahte olma ihtimali çok yüksek olan) E-mail adresinden değil, Unix serverında sahip olduğu E-mail adresinden bahsediyoruz.
INFO PENCERESİ
ICQ ortamında, listenizdeki birinin Nick'ine tıklayınca açılan menüden INFO bölümünü seçtiğinizde, sözkonusu kişinin ICQ numarası, IP adresi, Nick'i, adı ve soyadı, E-mail adresi gibi birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Ancak bunlar kişinin kendi yazdığı bilgiler olduğu için doğruluğundan emin olamazsınız.
nbtstat KOMUTU
Bu DOS komutu ile, IP veya Domain adresini bildiğiniz bir Windows kullanıcısının Bilgisayar Adı, Çalışma Grubu ve Bilgisayar Tanımı bilgilerini alabilirsiniz. Bu başlıklar, genelde kullanıcının adı, şirketi veya bilgisayarı hakkında önemli bilgiler içerirler. nbtstat komutunu kullanabilmek için, karşı tarafın PC'sinin 139. portu (NetBios) açık durumda olmalıdır, yoksa bir sonuç elde edilemez.
Bu komutu kullanmak için bir MS-DOS Komut İstemi (MS-DOS Prompt) penceresi açın ve Windows dizininde olduğunuzdan emin olun.
·
nbtstat -a DOMAIN formatı, Domain adresini bildiğiniz bir kullanıcının NetBios bilgilerini almanızı sağlar. (Bu formatın "-a" uzantısınta, "a"yı küçük yazmanız önemlidir) ·
nbtstat -A IP formatı, IP adresini bildiğiniz bir kullanıcının NetBios bilgilerini almanızı sağlar. (Bu formatın "-A" uzantısında, "A"yı büyük yazmanız önemlidir)
/who KOMUTU
Bu mIRC komutu ile, belli özelliklere sahip kullanıcıları tespit edebilirsiniz. /who komutunun birçok formatı arasında en sık kullanılanları şunlardır:
·
/who IP formatını kullanarak, IP adresini bildiğiniz bir kullanıcının Nick'ini ve o anda hangi kanallarda olduğunu tespit edebilirsiniz (Eğer /who IP formatı işe yaramazsa, /dns IP komutunu kullanarak adresin Domain karşılığını bulun ve /who Domain formatını deneyin). ·
/who DOMAIN formatını kullanarak, Domain adresini bildiğiniz bir kullanıcının Nick'ini ve o anda hangi kanallarda olduğunu tespit edebilirsiniz (Eğer /who DOMAIN formatı işe yaramazsa, /dns DOMAIN komutunu kullanarak adresin IP karşılığını bulun ve /who IP formatını deneyin). ·
/who USERNAME formatını kullanarak, ismini bildiğiniz bir kullanıcının Nick'ini ve o anda hangi kanallarda olduğunu tespit edebilirsiniz. Tabii burada kullanıcının gerçek isminden değil, mIRC ayarlarında yazmış olduğu isminden (Ident) bahsediyoruz.
/whois KOMUTU
Bu mIRC komutu ile, kullanıcının ayarlarında belirtmiş olduğu adını ve E-mail adresini öğrenebilirsiniz; ancak IRC ortamında bulunanların çoğu bu kutucukları doldururken dürüst davranmadıkları için, gerçek bir bilgi elde etmeniz zordur. /whois komutu, daha çok kullanıcının o anda hangi kanallarda olduğunu görebilmek için kullanılır.
Mesela /whois WhiteSaint yazdığınızda, WhiteSaint'in ad ve E-mail adresini (doğrluluğuna güvenmemek üzere) görebilir ve o anda bulunduğu IRC serverını & kanalları tespit edebilirsiniz.
Nispeten tecrübeli IRC kullanıcılarının en sık sorduğu sorulardan biri, IRC ortamına Nick'lerini değiştirerek gelmelerine rağmen daha önceden konuştukları kişilerin onları nasıl tanıyabildikleridir. Teknik IRC komutlarının pratik kullanımının daha iyi anlaşılması açısından, bu problemi de ele almayı uygun gördük.
Nick, IRC ortamındaki bir kullanıcının sadece ilk bakışta göze çarpan özelliğidir. Sistem hakkında tecrübeli bir kullanıcı, sadece Nick'ini değiştiren birini kolayca tanıyabilir. IRC ortamında "GÖRÜNMEZ" kişi olabilmek, yani tanınmadan kimlik değiştirebilmek için atılması gereken bazı adımlar vardır.
1. PC bilgilerinizin değişmesi. nbtstat komutuyla PC'niz hakkındaki bilgileri bir kere alan biri, sizi yeniden tanıyabilir. Bunu engellemek için, BAŞLAT*AYARLAR*DENETİM MASASI*AĞ*TANIMLAMA menüsünde karşınıza çıkacak olan "Bilgisayar Adı", "Çalışma Grubu" ve "Bilgisayar Tanımı" bilgilerini değiştirin. Ancak bir Proxy veya ağ üzerindeyseniz, bu bilgileri değiştirmeniz ağdaki bilgi akışının sağlıklı işlemesi açısından sakıncalı olabilir; bu konuda sistem yöneticinize danışın.
2. IP adresinin değişmesi. /dns komutu, sizden şüphelerek IP adresinizi kontrol eden biri tarafından kolayca tanınmanıza yol açar. Bu yüzden, kimlik değiştirirken IP adresinizin de değişmesi gerekir. Bunu yapmanın en kolay yolu, internet bağlantısını keserek yeniden bağlanmaktır.
3. ICQ'da Invisible moda geçmek. ICQ'daki Info penceresini kullanarak IP adresinizi alan biri tarafından /who komutu ile tespit edilmeniz işten bile değildir, bu yüzden Invisible moduna geçmenizde fayda vardır. Ancak, ICQ üzerinde dikkat etmeniz gereken 2 husus daha vardır:
·
Daha önceden atmış olduğunuz mesajlar. Listenizde bulunan biri Offline moddayken kendisine bir mesaj atmışsanız, Online olup mesajınızı aldığında siz Invisible bile olsanız sizi görecektir. ·
ICQ'nun Visible List özelliği. ICQ*SECURITY&PRIVACY*VISIBLE LIST menüsünü kontrol edin, burada bulunan kişiler Invisible olsanız bile sizi göreceklerdir.
4. mIRC'e kayıtlı bilgilerinizin değişmesi. /whois komutunu kullanan kişilerin sizi tanıyamaması için, mIRC'inizde kayıtlı bilgileri değiştirmeniz gereklidir. Bunun için, IRC serverınıza bağlanmadan önce FILE*SETUP menüsünü açın. Menünün IRC Servers klasöründeki Full Name, E-mail Address, Nickname, Alternetive bilgilerini ve Ident klasöründeki User ID bilgisini değiştirin.
Bu değişiklikleri yaptıktan sonra, siz kendinizi belli etmedikçe ilk kalemde IRC ortamında tanınmanız zordur. Ancak, "Görünmez" olduktan sonra yaptıklarınızdan da siz sorumlusunuz, bunu unutmayın.
Biz KiMSeNiN CaNiNi YaKMaDıK oNLaR BiZiM AteŞ oLDuğuMuZu BiLe BiLe GeLdiLeR
RGEMGn.png
Ara
Cevapla


Bu Konudaki Yorumlar
İRC ORTAMINDA GÖRÜNMEZLİK MODUNA GİRMEK - Yazar: Lamer - 03-01-2020, 02:42 PM

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi