Türkiye'nin IRCd ve LaMeR Forumu Sitesi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
Tags
hosting belgesinedir firmalar lamerler ircforum üçretsiz satılıksite ys nedir? belgesi siteal belgesifirma domain

YS Belgesi nedir?
Lamer
#1
Thumbs Up 
YS Belgesi nedir.?
YS Belgesi (Yer Sağlayıcı Faaliyet Belgesi), kendi içeriğinde internette yayını yapılacak gereçlerin barındırıldığı internet siteleri, şirketleri ve Hosting firmalarına TİB tarafından verilen faaliyet belgesidir. YS Belgesi sahibi olan kişiler, serverları üzerinde barındırmakta oldukları dosyaların bütününün kendi tarafından yüklenmediğini ve yasal sorumlulukların oluşması halinde yalnızca yer sağlayıcı olup, içerikleri kaldırabileceklerini beyan ettikleri bir nevi yasal sözleşmedir.

Uzun yıllar boyunca TİB tarafından verilen YS belgesi vasıtası ile hem Hosting servisi sunan firmalar ve kişiler hem de kullanıcılar bu belge vasıtası ile yasal olarak güvence altına alınmıştır. İnternet yayıncılığının bütünüyle yaygın hale gelmesiyle beraber YS belgelerinin de geçerliliğinin kalmadığı düşünülmüş ve TİB’in BTK’ya bağlanmasıyla beraber YS belgesi yetkilendirmesi uygulaması sona erdirilmiştir.

Artık Yer Sağlayıcısı olmak isteyenlerin YS belgesi alması yerine BTK kurumuna yasal bildirimde bulunması gerekiyor. Yapılan bildirim sonrasında BTK ilgili site ya da servisi işleyerek onaylaması halinde tıpkı önceden kullanılan YS Belge NO’ya benzer Yer Sağlayıcı Numarası vermekte ve Yer Sağlayıcıları BTK’nın kendi sitesinde Yer Sağlayıcı Listesi'nde yayınlamaktadır.

YS Belgesi
YS Belgesi Almak
13 Ocak 2015 tarihinde görevi başında ve faal resmi bir kurum olan TİB tarafından yapılan bildiriyle artık YS belgesi alma zorunluluğunun kaldırıldığı yasal olarak duyurulmuştur. Yeni yapılan yasal düzenlemeye göre, 5651 sayılı Kanunun “Yer Sağlayıcının Yükümlükleri” başlıklı 5. maddesinin 6. fıkrasında değişikliğe gidilmiş ve Yer Sağlayıcılık faaliyetinde bulunmak isteyenlerin belge alması yerine TİB’e bildirimde bulunması yükümlülüğü getirilmiştir.
VB2qRj.png

Geçtiğimiz sene yapılan değişiklike TİB kapatılmış ve TİB’in sahip olduğu bütün yetkilerde direkt olarak BTK kurumuna aktarılmıştır. Bu nedenle artık Yer Sağlayıcılık faaliyetinde bulanacak kişilerin YS belgesi almak yerine direkt olarak BTK’ya bildirimde bulunması gerekiyor. BTK’ya Yer Sağlayıcı bildiriminde bulunmak için buraya tıklayarak T.C Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Yer Sağlayıcılığı Bildirim Arayüzü’ne erişebilir formunuzu göndererek Yer Sağlayıcısı listesinde yer alabilirsiniz.

YS Ne İşe Yarar?
YS (Yer Sağlayıcı), resmi olarak devlete internet yayını yaptığını ve kendi serverları üzerinde dosyalar barındırdığını kabul etmek için getirilen zorunlu bir bildirim biçimidir. Bu bildirimi yapan kişi ya da firmalar T.C yasaları gereğince yer sağlayıcıların sahip ve yerine getirmekle yükümlü olduğu yasal sorumluluklara sahip ollinkar.

YS Numarası elde ederek yayın yapan firmalar ya da kullanıcılar BTK tarafından onaylanmayan içerikleri kaldırma ve bu içeriklere erprosedüresini önleme gibi yükümlülüklere sahiptir. YS numarası sahipleri bunun yanı sıra gerekli görülmesi durumunda istenen bilgileri yasal mercilerle de paylaşacağını kabul etmiş sayılırlar.

Yer sağlayıcı konumunda olan kişi ya da firmalar kullanıcılar tarafından da güvenilir kabul edilmektedir. Örneğin; YS numarasına sahip bir Hosting satıcısının yaptığı prosedürlerin resmi olduğu ve size karşı bazı sorumluluklarının olduğu menfaatimına varabilirsiniz. YS numarası olmadan satış yapan Hosting firmaları yasal olarak yükümlülüklerini devlete karşı kabul etmediği için büyük ihtimalle vergi levhası da bulunmuyor olup, kaçak işletme olarak çalışıyor olabilirler.
Biz KiMSeNiN CaNiNi YaKMaDıK oNLaR BiZiM AteŞ oLDuğuMuZu BiLe BiLe GeLdiLeR
RGEMGn.png
Ara
Cevapla


Bu Konudaki Yorumlar
YS Belgesi nedir? - Yazar: Lamer - 02-22-2020, 07:02 PM

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Bug Hosting Nedir? Başarınızı Engelleyebilir Mi? Admin 0 3,833 04-12-2020, 10:23 PM
Son Yorum: Admin

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi