Türkiye'nin IRCd ve LaMeR Forumu Sitesi

Orjinalini görmek için tıklayınız: iÇeRiK Makale Kopyalama Engeli
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
iÇeRiK Makale Kopyalama Engeli Kodları

Pek çok html olsun wordpres site sahibinden olsun duydugum sikayetler üzerine bu konuyu açma gereği duydum.

* Örnek: Benim makalelerimi kopyalamıslar çalmıslar.
* Örnek: Benim sitemdeki özel kodu almışlar yada kullanıyorlar gibi..

Yanlız şunuda dile getirmek gerekirse; siz ne yaparsanız yapın, ne gizler yada engeller koyarsanız koyun, işi bileni her türlü herşeyinizi yine bir şekilde kopyalayabilir, alıntılar yada kullanabilir. Yanlız örneğin; sizin makalelerinizi ordan kopyala direk yapıstır yapacak kişi, zaten yukarıda dediğim şekilde bilinçli kişi olması %10 kadar azdır. Yani demem o ki; Ne yaparsanız ne engeller koyarsanız koyun bir şekilde kopyalayabilcek kişilerden bunu yapabilecek karakterde olan şahışlar en fazla %10 dur. Genellikle bunu yapanlar tamamen 2 kelime kurmaktan aciz ve hiçbir bilgisi olmayan direk mouse ile kopyala yapıstır yapacak insanlardır. Bu gibi bilgisiz ve aciz insanlardan hiç olmazsa kopyalama yapmalarını yada kanyak gösterım engellemek için;

MOUSE İLE YAZI ÜZERİNDEN GEÇEREK DİREK KOPYAMAYI, YADA SAĞ TIK YAPARAK KAYNAĞI GÖRÜNTÜLE DİYEMEMELERİ VE SAĞ TIK ENGELLEME İÇİN;

<SCRIPT language=JavaScript>
document.oncontextmenu = function(){return false}
if(document.layers)
{
window.captureEvents(Event.MOUSEDOWN);
window.onmousedown = function(e)
{
if(e.target==document)return false;
}
}
else
{
document.onmousedown = function(){return false}
}
</SCRIPT>

Yukarıdaki kodu sitelerinizde makalelerinizi o bilincsiz direk kopyala yapıstır yaparak alan yada kaynak görünteleyerek detaylarınızı alıntılayan kişileri engelleyebilirsiniz.

Wordpress siteler için: Panelinize giriş yaptığınız GÖRÜNÜM/TEMA DÜZENLEYİCİ bölümüne giriş yaptığınızda sağ tarafta acılan satırda Tekil Yazı yani single.php dosyasının içerisinde bu boku yerlestirin.

HTML siteler için; Dilediğiniz kopyalanmasını istemediğiniz yazı yada kod olduğu .html içerisinde. İsterseniz index.html nize size kalmış.

Yanlız dediğim bunlar kesin çözümler değildir. Harbiden işi bilene lisans bile paklamazken bunlar çözüm değil, sadece tedbir düşünün. Fakat genellikle bu kadar bilinli olan kişide kalkıp sizin makaleniz yada kodlarınızla alıntı yapacak kadar acizi belki binde 1 dir. Bu kodla genel olarak bilinsiz, 2 kelime kurmaktan aciz, alıntılarla geçinen nice pek çok kişiden hiç olmazsa kurtulabilirsiniz.