Türkiye'nin IRCd ve LaMeR Forumu Sitesi
Konuyu Oyla:
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

[-]
Tags
konusu lamer kimlerrdir nedir forum hacker

Hacker Nedir
Lamer
#1
Thumbs Up 
 Lamerler Forum Bu konumuzda “Hacker Nedir ? Türleri Nelerdir ?” sorumuza cevap arayacağız. Umarım aradığınız sorunun cevabını net bir şekilde alabilirsiniz.
 
Hacker Nedir ?
 
Diye sormadan önce türlerinin olduğunu belirtelim öncelikle. Hacker kelimesi biraz karmaşık gelebilir. Her ne kadar kötü niyetli kullanılmış ve tanıtılmış olsa da iyi anlamlarda içerebilmektedir.
 
Klasik olarak Hacker‘ ın Türkçe anlamına değiniyorum. Hacker, Türk Dil Kurumu’ nun internet üzerindeki sözlüğüne göre ; “Bilgisayar ve haberleşme teknolojileri konusunda bilgi sahibi olan, bilgisayar programlama alanında standardın üzerinde beceriye sahip bulunan ve böylece ileri düzeyde yazılımlar geliştiren kişi” olarak tanımlanır.
 
Bu açıklamayı her yerde görebilirsiniz. Neredeyse tam anlamıyla açıklaması bu diyebilirim. Fakat işin detaylarında işler biraz değişebiliyor. Hadi birlikte detaylara inelim ve öncelikle o bahsettiğimiz Hacker Türlerini inceleyelim.
 
Hacker Türleri Nelerdir ?
 
 1. Siyah Şapkalı Hacker

 2. Gri Şapkalı Hacker

 3. Beyaz Şapkalı Hacker

 4. Kripto Para Hackerı

 5. Hacktivist

 6. Yazılım Hackerı

 7. Phreaker

 8. Script Kiddie
 •  
 • [*] 1- Siyah Şapkalı Hacker

  [*][*]Kişi veya kurumlara ait bilgisayarların, telefonların veya ağların güvenlik sistemlerine izinsiz olarak sızan ve bunu kendi menfaatleri doğrultusunda kullanan kişilerdir. Kişi veya kurumların sistemlerine izinsiz erişerek özel bilgilerini almak (ifşa, şantaj vb..), sisteme zarar vermek veya sistemleri kendi çıkarları doğrultusunda kullanmak (DDOS, yemleme, fidye vb..) veya bu açıkları kişi ve kurumlara bildirerek, açıkların kapatılması konusunda destek vermek gibi amaçları olan kişilerdir.


  [*][*][*]2- Gri Şapkalı Hacker

  [*][*][*] 
  [*]Kişi veya kurumlara ait bilgisayarların, telefonların veya ağların güvenlik sistemlerine izinsiz olarak sızar veya nasıl sızabileceğini tespit eder. Kimi zaman kişileri uyarırken, kimi zaman ise kişi veya kurumların özel bilgilerini alır, sisteme zarar verir veya sistemleri kendi çıkarları doğrultusunda kullanırlar. Bu birazda kurbanın ne denli zararlı yada masum olduğuna da bağlıdır.

  [*][*][*][*][*]3- Beyaz Şapkalı Hacker

    

  [*][*][*][*][*][*]Kişi veya kurumlara ait bilgisayarların, telefonların ve ağların güvenlik sistemlerine izinsiz olarak sızar veya nasıl sızabileceğini tespit eder. Daha sonra ise hangi kişi veya kurumların bilgisayar, telefon veya ağlarına sızabilirse bunu nasıl yaptığını, hangi açıkları kullandığını ve bu açıkları kullanarak neler yapılabileceğini belgeleyerek açığın kapatılması konusunda kişileri veya kurumları bilgilendirirler. Asla kişi veya kurumların özel bilgilerini almak, sisteme zarar vermek veya sistemleri kendi çıkarları doğrultusunda kullanmak gibi bir amaçları yoktur.

   

  [*][*][*][*][*][*][*]4- Kripto Para Hackerı

   

  [*][*][*][*][*][*][*][*]Son zamanlarda gündemden düşmeyen Kripto Paralar tabi ki de Hackerların dikkatini çekti. Bu doğrultuda yeni bir Hacker Türüne ihtiyaç doğdu. Bu Hacker Türünü belki daha önce hiç bir yerde duymadınız. Kripto Para Hackerları her ne kadar Siyah Şapkalı Hacker’ a benzese de bir çok özellikle ayrılıyor.

    

  [*][*][*][*][*][*][*][*] 
  [*]Kripto Para Hackerlarının adından da belli olduğu gibi amaçları tam anlamıyla kişi veya kurumların Kripto Paralarını ele geçirmek veya cihazlarına sızarak çeşitli yazılım ve virüslerle cihazlara kazı yaptırmaktır. En basit örnekle kişi veya kurumlara sahte java güncellemesi gönderip bunu bilgisayarlarına yükletiyorlar. Bu yazılım arka planda java adında çalışarak kişinin güvenini sarsmıyor. Bu sayede arka planda çalışarak sürekli Kripto Para Hackerlarının cüzdanlarını dolduruyor. Sadece java adı altında değil, bir çok gerekli program adı altında arka planda çalışarak kazı yaptırılabiliyor. Java sadece bunlardan biri. Bu kazı zamanla bilgisayarınızın işlemci, ekran kartı ve ram performansını düşürerek bilgisayarınızı kullanılmaz hale getiriyor.

  [*][*][*][*][*][*][*][*][*][*]5- Hacktivist

  [*][*][*][*][*][*][*][*][*][*] 
  [*]Bu Hacker Türü benimsemiş oldukları toplumsal, politik ve sosyal kurallar doğrultusunda hareket ederler. Aktivitelerini; toplumsal, politik veya sosyal sorunlarını, belirledikleri hedef siteyi ele geçirip “Ana sayfasına” sorunlarını belirten bir mesaj bırakarak gerçekleştirirler. Bu olaya örnek olarak “Mavi Marmara” olayını ele alabiliriz.

   

  [*][*][*][*][*][*][*][*][*][*][*]
  [*]Mavi Marmara olayından sonra İsrail’ in devlet kurumlarına ait yüzlerce, şahsi olan milyonlarca site uzun bir süre Hacktivistler tarafından kullanılamaz hale getirildi.

   

  [*][*][*][*][*][*][*][*][*][*][*][*][*]6- Yazılım Hackerı

  [*][*][*][*][*][*][*][*][*][*][*][*][*] 
  [*]Piyasaya yeni çıkmış ücretli olan oyun, program veya herhangi bir yazılımın korumalarını kırarak lisansını iptal ettirecek, seri kodlarını tespit edecek yamalar üretirler. Yani piyasada ücretli olan oyun, program ve yazılımları ücretsiz olarak veya daha uygun ücretlerle piyasaya sürüyorlar. Bir nevi korsan ürün satarak kazanç sağlıyorlar. Zaman zaman ise içerisine çeşitli virüsler yerleştirerek kişinin bilgisayarında bulunan lisansları çalarak satabiliyorlar.

   

  [*][*][*][*][*][*][*][*][*][*][*][*][*][*] 
  [*]7- Phreaker

    

  [*][*][*][*][*][*][*][*][*][*][*][*][*][*][*]Telefon ve iletişim sistemlerinin açıklarını kullanarak veya sistemi yamalayarak, ücretsiz görüşme, internet kullanma, sms veya mms atma hizmetlerinden yararlanan Hackerlardır.

   

  Biz KiMSeNiN CaNiNi YaKMaDıK oNLaR BiZiM AteŞ oLDuğuMuZu BiLe BiLe GeLdiLeR
  RGEMGn.png
  Ara
  Cevapla


  Bu Konudaki Yorumlar
  Hacker Nedir - Yazar: Lamer - 02-24-2020, 11:19 PM

  Konu ile Alakalı Benzer Konular
  Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Thumbs Up Botnet Nedir | Nasıl Kurulur Lamer 2 7,426 12-16-2022, 10:14 PM
  Son Yorum: thedarkbenekli
  Thumbs Up Mega Hacker Pro Arşivi Lamer 0 4,176 04-30-2020, 01:34 AM
  Son Yorum: Lamer
    DDoS Saldırısı Nedir Lamer 0 4,517 02-27-2020, 01:15 PM
  Son Yorum: Lamer

  Hızlı Menü:


  Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi